Mor Çatı erkek şiddetine karşı mücadelesini kadınlar tarafından oluşturulan geniş bir gönüllü ağı aracılığıyla sürdürmektedir. Mor Çatı gönüllüsü olmak için belirli dönemlerde düzenlenen mor buluşma toplantılarına ve gönüllü atölyelerine katılmak gerekir. Buluşma ve atölye çalışmalarında toplumsal cinsiyet ve erkek şiddetine ilişkin farkındalığı yükseltmek hedeflenir, kadına yönelik şiddete ilişkin Türkiye’de sürdürülen mücadelenin tarihine, hukuksal düzenlemelere, dayanışma merkezi ve sığınakta feminist yöntemlerle sürdürülen çalışmalara ilişkin bilgiler verilir ve deneyim paylaşımı yapılır. Yapılan gönüllü çalışmalar, sadece Mor Çatı’ya katkı sağlamaz, aynı zamanda kendimizle yüzleşmemize de katkıda bulunur.

Gönüllü atölyesi sonrasında uygulama atölyesine katılarak dayanışma merkezinde şiddete karşı kadın dayanışması oluşturmak üzere, yaşadığı şiddet nedeniyle Mor Çatı’ya başvuran kadınlara telefon veya yüz yüze görüşmelerde bilgi verebilirsiniz. Mor Çatı dayanışma merkezinde Salı günleri hariç hafta içi 10.30-16.30 arası başvuru alınmaktadır. Avukat ve psikolog gönüllüler ise dayanışma merkezinde hukuki ve psikolojik danışmanlık desteği verebilmektedir. Dayanışma merkezinin adresi için tıklayınız.

Bunların yanı sıra mevcut çalışma gruplarına katılarak veya belli bir konu çevresinde yeni bir çalışma grubunun kurulmasını sağlayarak farklı alanlarda dayanışma ağının içerisinde yer alabilirsiniz.

Çalışma gruplarımız:

  • İletişim: Mor Çatı yayınlarının hazırlanması, web sitesi ve bülten için içerik oluşturulması, çeviri yapılması, kamu spotu ve film çalışmalarının yürütülmesi
  • Kaynak geliştirme: Mor Çatı’nın faaliyetlerinin sürdürülebilmesi için projelerin geliştirilmesi, hibe programlarına başvuru yapılması, İktisadi İşletme üzerinden satışı yapılacak ürünlerin oluşturulması, bağış toplamak
  • Gönüllü koordinasyonu ve atölyeler: Mor Muhabbet ve Mor Buluşma toplantılarının organize edilmesine, bilinç yükseltme gruplarının Mor Çatı bünyesinde organize edilmesi

Çalışma grupları, katılımcılarının belirlediği tarihlerde toplanarak çalışmalarını yürütürler.

Gönüllü Formu

(Bu onayı vererek kişisel verilerinizin sizleri Mor Çatı'dan bilgi maili almak üzere Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında saklanacağını ve işleneceğini kabul etmiş olursunuz.)


Mor Çatı'da Stajyer Olmak

Mor Çatı kadına yönelik erkek şiddetine karşı mücadele ederken bu alanda çalışmayı, kadınlarla dayanışmayı planlayan öğrencilere staj olanağı tanıyarak onlarla da dayanışmanın yolunu aramaktadır. Mor Çatı’nın kadınlarla nasıl dayanışma kurduğunu ve feminist bir kadın örgütü olarak yürüttüğü politik mücadeleyi aktarabilmek için staj çalışmasının uzun vadede gerçekleşmesine önem veriyoruz. Hem alana yeni dahil olan stajyer için hem de desteğe ihtiyacı olan kadınlara feminist bir yaklaşımla destek olabilmeyi mümkün kılabilmek için Mor Çatı’da staj yapma süresi en az 3 ay haftada 5 gün veya 6 ay haftada 3 gün olacak şekilde belirlenmiştir. Türkiye’deki okulların öğrenciler için belirlediği staj süreleri çok daha kısa olabilmektedir. Bu durumda Mor Çatı’da staj yapmak isteyen kadınlarla okuldan mezun olduktan sonra veya yaz tatilinde staj yapabilecekleri bilgisi paylaşılmaktadır.

Mor Çatı’nın staj politikası gereği staj çalışmasında toplumsal cinsiyet ve erkek şiddetine ilişkin farkındalığı yükseltmek hedeflenir, kadına yönelik şiddete ilişkin Türkiye’de sürdürülen mücadelenin tarihine, hukuksal düzenlemelere, dayanışma merkezi ve sığınakta feminist yöntemlerle sürdürülen çalışmalara ilişkin bilgiler verilir ve deneyim paylaşımı yapılır.

Mor Çatı kadınlarla dayanışmasını dayanışma merkezi ve sığınak üzerinden kurmaktadır. Staj yapacak kişinin nerede staj yapacağı Mor Çatı gönüllüleri ile yapılacak görüşmede, stajyer adayı ile birlikte kararlaştırılmaktadır.

Mor Çatı'da staj yapmak isteyen kadın/trans kadınların iyi derecede Türkçe bilmesi ve Mor Çatı'nın staj takviminin yeni stajyer kabul etmeye uygun olması gerekmektedir. Lise öğrencilerinin ve liseyi yeni bitirenlerin staj başvurularını kabul edemiyoruz.

Staj yapma alanları:

  • Sığınak çalışması
  • Dayanışma merkezi
  • Kaynak ve proje geliştirme

Stajyer kabul süreci:

  • Mor Çatı’da staj yapmak isteyen kişiler mail üzerinden özgeçmişlerini ve neden Mor Çatı’da staj yapmak istediklerine dair kısa bir yazıyı paylaşarak başvuru yapabilirler.
  • Staj yapmak isteyen kişilerle staja başlamadan önce yüz yüze ya da skype üzerinden görüşme yapılır. Bu görüşme stajyer ile ön tanışmaya vesile olduğu gibi özellikle yurtdışından başvuran kişilerin Türkçesi’nin düzeyini de görebilmemizi sağlamaktadır.
  • Mor Çatı’ da staj deneyiminin tamamlanabilmesi ve çalışmadan verim alınabilmesi için, en az 3 ay boyunca haftada 5 gün veya 6 ay haftada 3 gün olacak şekilde bir staj programı belirlenir. Belirtilen sürelerden daha kısa olan staj başvuruları Mor Çatı’nın staj politikasına uymamaktadır.
  • Mor Çatı sadece hafta içi 09:30 ile 17:00 arasında faaliyet göstermektedir. Dayanışma merkezinde staj yapacak kişilerin bu gün ve saatlerde destek vermesi beklenir. Sığınakta destek verecek olan kişilerin çalışma saatlerinde farklılıklar olabilmektedir.