8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarken, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın  2013 yılına ilişkin  faaliyet raporunu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Mor Çatı, kadın dayanışma ağı ve Mor Çatı dostlarının maddi ve manevi destekleri sayesinde 24 yıldır  erkek şiddetine maruz kalan kadınlara destek vermeyi ve kadına yönelik erkek şiddetiyle mücadele mekanizmalarını izlemeyi sürdürüyor.  

Devamını oku...

Mor Çatı’da gönüllü olmak isteyenlerle tanışma toplantıları tüm hızıyla sürüyor. Çiçeği burnunda Mor Çatı gönüllüleriyle en son buluşmamız 8 Şubat’ta Cezayir’de gerçekleşti. 40’ın üstünde yeni gönüllünün katıldığı, moderatörlüğünü Nacide ve Selime’nin yaptığı toplantıda öncelikle hepimiz kendimizi tanıttık ve neden Mor Çatı gönüllüsü olmak istediğimizi kısaca anlattık.  İlk tanışmanın ardından Selime Mor Çatı’nın 24 yıllık tarihini ve bu örgütün kuruluşuna önayak olan, Türkiye’deki kadın mücadelesinin yakın tarihini kısaca hatırlamamızı sağlayan bir sunum yaptı.

Devamını oku...

Çocuk istismarı, erken yaşta evlendirilme ve 'pedofiliyle savaş' üzerine bir yazı

Erken yaşta ve zorla evlendirilen kız çocuklarının son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen hamilelik ve ölümleriyle beraber bu olgular etrafında kavram tartışmaları başladı. Bu tartışmalar sırasında "çocuk gelin değil pedofili", "pedofiliye savaş açtık" gibi tanımlama ve kampanya linklerinin de ortaya çıkmaya başladığını görüyoruz. Pedofili kavramının bu şekilde kullanılması (yani çocuk yaştaki kız çocuğu ile evlenmeyi ve buna izin vermeyi içeren çocuk istismarının nedeni olarak pedofilinin gösterilmesi), her ne kadar durumu patolojize etmek ve norm olmaktan çıkararak insanı irkiltmek amacını gütse de, çeşitli açılardan sorunlu görünüyor.

Öncelikle pedofili, erişkin bir bireyin ergenlik öncesi veya ergenliğe yeni girmiş kişileri cinsel açıdan çekici bulması ve cinsel eğiliminin sadece çocuklara yönelik olmasına neden olan psikoseksüel bir rahatsızlık olarak tanımlanır. Ne var ki pedofili tanısı olan kişilerin hepsi çocukları istismar etmediği gibi (eğilimi düşlem düzeyinde kalan ve eyleme geçirilmeyen kişiler de pedofili tanısı almaktadır), çocukları cinsel yönden istismar eden kişilerin profillerinin de psikopatolojik açıdan tanımlandığı şekliyle pedofili kriterlerini karşılamadığı görülmektedir. Peki “pedofiliye savaş açtık”, “çocuk gelin değil pedofili”  gibi sloganlar kullanarak çocukların uğradığı cinsel istismarı pedofili olarak tanımlamak meseleye dair neleri dışarıda bıraktığı için sorunlu olabilir?

Devamını oku...

Mor Çatı, VAKAD, Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin  işbirliğiyle yürütülen “Toplumsal Cinsiyet Adaleti için Kadınların İşbirliği” projesinin sonuçlarının açıklanacağı basın toplantımız 15 Ocak 2014 Çarşamba günü saat 11.00'de Cezayir Restaurant’ta gerçekleştirilecektir. 

Toplantıda, kadınların hukuki yollara başvuru süreçlerinde yaşadıkları görünür ve görünmez engellerin ortaya konması amacıyla gerçekleştirilen bir dizi etkinlik, Mor Çatı dayanışma merkezinin deneyimleri ve Mor Çatı'ya başvuran kadınlar ile ilgili somut veriler aktarılacaktır.

Toplantımıza değerli katılımlarınızı bekliyoruz.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı

 

AKP politikaları şiddeti önleyemiyor, erkek egemenliğini güçlendiriyor.

Devlet, erkek şiddetinin sözcüsü olmaktan vazgeçmelidir!

Erkeklerin şiddetine ancak kadınları güçlendirecek uygulamalarla son verilebilir.

Devamını oku...

“Engelli Kadınların Hak Temelli Mücadele Adımları” projesi kapsamında düzenlenen çalıştayda deneyim aktarımlarıyla engelli kadınların yaşadıkları çifte ayrımcılığa dikkat çekildi.

Engelli Kadın Derneği tarafından Çağdaş Görmeyenler Derneği’nin ortaklığıyla yürütülen “Engelli Kadınların Hak Temelli Mücadele Adımları” projesi kapsamında 26-27-28 Ekim 2013 tarihleri arasında Antalya’da bir çalıştay düzenlendi. Türkiye’nin farklı illerinden gelen Mor Çatı'nın da aralarında bulunduğu kadın ve engelli örgütlerinden kadınların yanı sıra akademisyen ve gazeteci kadınların da katıldığı çalıştayda kadınların hem “kadın” hem de “engelli” olmaları üzerinden yaşadıkları çifte ayrımcılığa karşı örgütlenmenin yolları konuşuldu.

Devamını oku...

GİYSİ: Pijama, İç çamaşırı, Eşofman Takımı,Terlik (kadın ve çocuklar İçin)

EŞYA:  Yatak (tek kişilik), Battaniye (tek kişilik), Mutfak Eşyası,  Koltuk (tekli), Büyük boy buzdolabı,Türk Kahvesi ve Filtre Kahve Makinesi, Tost Makinesi, Ütü Masası, Mama Sandalyesi, Bilgisayar (Notebook), Yazıcı

YİYECEK: Çay, Türk Kahvesi, Filtre Kahve, Hazır Kahve, Uzun Ömürlü Süt, Şeker, Biskuvi

TEMİZLİK MALZEMESİ:  Çöp Poşeti, Islak mendil, Kağıt Havlu, Tuvalet Kağıdı, Deodorant, Saç Kremi, Vücut Kremi, Çocuklar için diş fırcası ve diş macunu

KIRTASİYE MALZEMELERİ: A4 Kağıt, Kalem, Dosya

DİĞER: Ulaşım için "İstanbul Kart", Cep Telefonu